HAT, ELLER BARE FAKTA FAEN

En kvinne valgte seg april og sa:
Det er bare dere muslimer som kaller jenter for horer og lærer barna det, det gjør ikke kristne.
Denne setningen er av politiet kostnadsvurdert til 9000 kroner. Hun som ytret disse 18 ordene, ble bøtelagt. 500 spenn per ord. Nokså stivt.

I hvilken sammenheng disse ordene ble fremsagt, vet jeg ikke.. men rimelig er det å anta at den bøtelagte kvinnen var utendørs da hun kort redegjorde for sin mening om muslimers kvinnesyn.
Om opptakten til denne ytringen, vet jeg intet .. men det kan jo tenkes at kvinnen fant disse ordene helt passende i situasjonen hun var i. Hva slags muslimer hun sa dette til, vet jeg heller ei, man er henvist til gjetninger … tenkes  kan at det er tale om helt vanlige muslimer, og helt vanlige muslimer er veldig gla’ i ytringsfrihet for seg og sine trosfeller, men ikke så betatt av minste tilløp til islamkritikk.
Politiet kategoriserer kvinnens utsagn som hatkriminalitet. Underlig, etter en kjapp semantisk analyse av angjeldende setning, leser jeg ikke hat… men man kan ikke annet enn anerkjenne faktainnholdet.
Hun kunne selvsagt tatt seg tid til å tenke seg om, formulert seg annerledes og dermed sluppet bot. Hun kunne sagt:
I islam verdivurderes kvinner på svært mangslungent vis og noen tituleres endog skjøger. I vår kristne, vestlige  sivilisasjon er vi mer måteholdne hva angår omtale av kvinnekategorier, og hvis vi må snakke om kvinner som tilbyr sex mot monetær godtgjørelse, foretrekker vi termene kurtisane, kokotte, holddame, gledespike eller løslerkefugl.
Kan man forvente at man skal tenke ut denne ytringen i full fart på et fortau med flere melaninrike og kanskje aggressive muslimer omkring seg? Neppe, men hun kunne ytret seg generelt og unngått bot: Islam er en jævlig drittreligion. Som ikke er raffinert islamkritikk, men ueffent er det ikke  – sett hen til virkeligheten.
Etter hva jeg leser i aviser, vil ikke kvinnen betale boten. Hun synes nok det er for drøyt å bli bøtelagt for å si sannheten. Hvis hun fastholder standpunktet om ikke betale 9000 kroner, kan saken havne i retten. Det blir gøy. Man må tro at en halvgod advokatfullmektig får henne ut av knipen.

UTEN FILTER

Tid om annen sitter jeg på do, leser nyheter og drikker litt av et glass GT. Jeg er svak for denne kombinasjonen. Laptopen på en krakk og endetarmsåpningen plassert slik at ulekkert, brunt og ikke så velduftende materie overlates til tyngdekraften og utfører perfekt svalestup ned i toalettvannet.
Mest dårlige nyheter, selvsagt … verden tar seg ikke så bra ut nuomstunder, jeg savner gode nyheter, slik som at et par dusin Hamas-terrorister kom til å sprenge seg selv langt opp i luften etter å glemt en snubletråd koblet til en utløsermekanisme festet til en trekilos semtexbombe påtenkt IDF.
Vel vel, man får nøye seg med de nyhetene som finnes… deriblant den om at Filter Nyheter står på konkursens rand, og ingen er villig til å overta det økonomiske ansvaret og videreføre driften. Det er ser mørkt ut for Filter Nyheter, og redaktør Harald Skoglund Klungtveit må kanskje finnes seg annet å sysle med.
Jeg nipper til GTen og kjenner en søt følelse av skadefryd bre seg over hele meg inkludert nedre regioner hvorfra enda en bæsj tar sats og forbereder seg til ny tilværelse i det kommunale kloakknett.
Samtidig føler jeg litt skam, jeg gjør det. Jeg er jo tilhenger av ubegrenset ytringsfrihet, sånn noenlunde innenfor for grensene beskrevet i straffeloven, og den gjelder for alle … sauebønder, heroinister, revisorer, strippersker, rørleggere, gynekologer, kommunister, gærne muslimer .. og Harald S. Klungtveit, som – om han hadde vært født tredve år tidligere – kanskje hadde funnet seg en prominent plass blant kadrene i AKP (ml).
Nåvel, Klungtveit er no’ for seg sjæl, han har gjort det til livsstil å balansere på slakk line mellom aktivisme og journalistikk. I mange år har han lusket omkring i Oslos gater og streder med sitt fotografiapparat og knipset alle han tror kan være nynazister, eller no’ som ligner, og han går ikke av veien for å ta seg inn fra gateplan og inn i bygninger for å fotografere mistenkelige journalistkollegers gjøren og laden.

Noen mener at han driver med barnslig overvåkning, andre synes han gjør en god jobb med å kartlegge alle som kan tenkes å nære høye tanker om Det tredje riket, som varte i 12 år og fikk en bråstopp i 1945.
Hvor mange eksponeringer han har lagret på sine minnebrikker, vet ingen… men faktum er at det ikke finnes så mange nazister i Norge, hverken nye eller gamle. Senter for ekstremismeforskning (C-REX) oppgir et antall som antyder at de aller fleste av dem får sitteplass på et middels stort gatekjøkken.
Klungtveit er redd for vold og terror. De fleste av oss er det, men enkle sannsynlighetsbetraktninger leder oss ikke i retning naziterror, den peker mot terror utført av muslimer som mener at Koranen er høyt hevet over Norges lover. Det finnes drøyt 200 000 muslimer, hvis bare én prosent av dem er klin kokos .. ja, trøste og bære. Det er  faen meg 2000 individer, det.
Men Klungtveit er av Den nye vinen. Han er wide awake og godt plassert ute på venstre flanke et sted… blant de rene og ranke, de faste og sterke menn, de som har tolmod og vilje og aldri i livet går hen og kødder med muslimer, men kjemper til døden for dem…